Prokupački muzej na konferenciji“Balkanski muzeji bez granice“ u Skoplju

Na konferenciji „Balkanski muzeji bez granice“ u Skoplju, koja je bila posvećena ljudima sa invaliditetom, Narodni muzej Toplice, predstavljala je arheolog i muzejski savetnik Julka Kuzmanović Cvetković. Ona je prisutnima prezentovala priču o arheološkom nalazištu Pločnik, ističući da pripada Vinčanskoj kulturi i predstavlja naseljeni kompleks iz mlađeg kamenog doba, da je postojalo je od 5500 do 4700 godine p.n.e. i da se prostire na površini od oko 110 hektara, a da otkrića iz prve decenije 21. veka, ukazuju na to da je reč o najstarijem metalurškom centru na svetu.

MUZEJ2
-Zadatak svih učesnika bio je da na konferenciju donesu poster na kome je prikazano šta i kako rade njihovi muzeji da bi bili dostupni svima. Ja sam za učešće izabrala „Veliku neolitsku žurku“, koju radimo već tri godine. U njoj su do sada učestvovali đaci iz svih prokupačkih škola, ali i iz škole „16. oktobar“ u Nišu, koju upravo pohađaju deca sa smetnjama u razvoju, rekla je Julka Kuzmanović Cvetković i dodala da je sam lokalitet Pločnik, ali njegova i dostupnost posetiocima naišao na odobravanje.
Na samoj konferenciji u Skoplju postojao je i deo programa u kome su proglašeni najbolji posteri. Poster, na kome je prikazan Pločnik i velika neolitska žurka, dobio je specijalnu nagradu „Balknskih muzeja bez granice2018. godine“.
Važnost učestvovanja prokupačkog muzeja na ovakvoj jednoj konferenciji jeste i to da se za Narodni muzej Toplice čuje i van granica naše zemlje.
-Ja sam ovom prilikom predstavila i saradnju našeg muzeja na nivou opštine sa drugim ustanovama i institucijama i istakla da on stalno radi na tome da doprinese inkluziji, jer poruka ovog skupa i jeste bila da moramo da obratimo pažnju na ljude oko nas. Postoje ljudi invalidi koji sarađuju sa muzejima, zato je važno da kulturno nasleđe bude dostupno svima, naglasila je Cvetković.
Balkanska mreža muzeja osnovana je pre desetak godina i obuhvata muzeje iz Srbije, Bosne, Makedonije, Crne Gore, Albanije i Kosova.