Blački pedikir za krave – Vest ima video

  • unnamed (2)
  • unnamed (4)
  • unnamed (5)
  • unnamed (6)
  • unnamed (7)
  • unnamed (8)
  • unnamed (9)
  • unnamed

Vojislav Vučković iz Blaca, nekada je bio potkivač  a danas se bavi veoma zanimlivim zanatom – sečenjem papaka kod krava. Pomalo u šali kaže da je on pedikir za krave.

Vest ima video:

-Krave su danas uglavnom u štali, slabo se izvode na pašu pa nemaju mogućnost da same prilikom hoda očiste prljavštinu sa svojih papaka. Tako dolazi do pojave izraslina na njima, krava oseća bol, slabije jede, slabije daje mleko i to su prvi simptomi koji ukazuju na to da je kravi tada potrebno rezanje papaka-pojašnjava nam Voja.

unnamed (8)

Vojislav Vučković – rezanje papaka kod krava

Zavisno od rase krava, papci se režu jednom ili dva puta godišnje, a kod nekih i svake druge godine. Obično su visokomlečne krave te kod kojih se rezanje papaka obavlja češće, pojasnio nam je Voja, dodajući da godišnje poseče papke kod blizu 200 krava.

Što se alata koji se kod rezanja papaka koristi, on je sličan alatu koji koriste i potkivači: Klešta, ram, santrač, tzv. tabanče klešta ili stručno rečeno rajsne.

 

Tri puta ostajao bez posla ali zahvaljujući zanatu nikada bez para

unnamed (7)

-U životu sam tri puta do sada ostajao bez posla, ali zahvaljujući ovom zanatu nikada  bez para, kaže Voja, koji je ovom rečenicom na pravi način opisao vrednost svog zanata.

Usko povezan sa poslom koji obavljaju potkivači, rezanje papaka kod krava je zanat od koga još uvek ima vajde.

– Više od četiri decenije bavim se ovim poslom. Ovaj zanat usko je povezan sa poslom potkivača, pa sam ja kao iskusni potkivač lako savladao i ovaj zanat, kaže Voja dodajući da posla ima dovoljno jer u kraju gde on živi, selu Grguru i celoj blačkoj opštini, ima dosta farmi pa je samim tim i potreba za rezanjem papaka kod krava velika.

Ranije dok se sa kravama radilo na njivi, Voja je kao potkivač koji je imao i svoju radnju, imao dosta posla. Potkivao je kaže  preko deset pari krava dnevno ali je vremenom ovaj zanat počeo da izumire. Tada je počeo da se bavi sečenjem papaka.

– Ovo nije nimalo lak posao, ali je isplativ, pa mogu da kažem da sam srećan što sam izučio ovaj zanat. Sve što sam u životu stekao, sve je zahvaljujući ovom zanatu. Dugo sam radio i u firmi, u bivšoj zemljoradničkoj zadruzi Toplica, tri puta sam ostajao bez državnog posla ali na svu sreću poznavao sam ovaj zanat, pa sam i u tim teškim vremenima imao novca, kaže Voja.

U ovom poslu kao i svakom drugom iskustvo je veoma bitno, ali i ljubav prema onome što se radi.

-Ja sam potkivački zanat izučio još u najranijem detinjstvu. Kasnije sam nastavio da se bavim rezanjem papaka kod krava i to je posao koji stvarno radim sa puno ljubavi, rekao nam je na kraju razgovora Vojislav Vučković iz Blaca citirajući dobro poznatu izreku: “Dobar zanat zlata vredi”, a mi smo u vremenu kada mnogi zanati izumiru, uspeli da nađemo majstora jednog starog zanata, od koga ima vajde.