U školskoj biblioteci O:Š. “Stojan Novaković” Blace obeležen Svetski dan čitanja naglas

U školskoj biblioteci O:Š. “Stojan Novaković” Blace bibliotekari Marija Ristić i Sandra Ćurčić obeležili Svetski dan čitanja naglas sa učenicima VIII1 .
Svetski dan čitanja naglas ove godine obeležava se 1. februara. Čitanje naglas razvija maštu i kritičko mišljenje, naročito ako je kombinovano sa postavljanjem pitanja i razgovorom o pročitanom. Takođe, čitanje naglas razvija porodično zajedništvo tako što okuplja porodicu, što može biti odlična prilika za razgovor o mnogim važnim temama.
Psiholog Marina Videnović naglašava važnost zajedničkog čitanja u ranom uzrastu dece:
“Nije važno samo da čitate detetu, važno je i šta mu čitate i kako to činite. Čitanje treba da bude zajednička aktivnost tokom koje dete postavlja pitanja i zajedno sa odraslim razgovara o onome što mu se čita. Važno je da odrasli menjaju način govora, naglašavaju bitne delove priče, postavljaju pitanja detetu, komentarišu, kako bi se osigurali da imaju pored sebe pažljivog slušaoca za koga čitanje ima razvojne dobiti. Čitanje je prilika da tandem roditelj-dete razvija bliskost i bolje se upozna. Prebrzo preletanje preko teksta, bez zadržavanja na pojedinim delovima, nije naročito korisno. Odrasli bi trebalo da se naoružaju strpljenjem i spreme na to da će dete tražiti da mu se tekst čita u više navrata. Ponovno čitanje već pročitanog teksta jeste važno za bogaćenje rečnika i razvijanje osećaja sigurnosti u sebe. Što se tiče izbora knjiga, najbolje je da odrasli konsultuju decu i zajedno izaberu onu koja je i slušaocu i čitaocu interesantna. Dobro je da se izabere tekst u kojem nema puno nepoznatih reči i predugih rečenica, ali u kojem pak ima nešto što je detetu novo i što može da nauči.”
Video: