Topličanka, Verica Radenović prva u svetu koja od komine vina peče rakiju od divljeg šipurka
Verica Radenović koja živi u Barajevu, poreklom topličanka iz sela Krnjingrad nadomak Prokuplja prva je u svetu koja od komine vina peče rakiju od divljeg šipurka, a među prvih troje na Planeti koja proizvodi vino takođe od divljeg šipurka.
U pitanju je 100%ručna proizvodnja i 100% organskog porekla i sve to radi po receptu iz Kanade.

Divlji šipurak, kao osnovnu bazu za svoje proizvode kaže, u svom kraju, podno Jastrepca, bere i na -10 stepeni.
Verica Radenović rođena je u Krnjingradu nadomak Prokuplja, ispod Jastrepca.
Osnovnu školu završila je u rodnom kraju a Višu Ugostiteljsku školu u Velikoj Plani.
Danas živi u Barajevu i penzioner je.

Od 2003.godine bavi se proizvodnjom vina, rakija, sirća i likera od divljeg šipurka.
Ideju da započne proizvodnju pića od šipurka dala joj je sestra Zorica koja živi u Kanadi.

Verica ističe da šipurke bere sama, pojedinačno i svaki čisti ručno.
Što se tiče predela gde ih bere to su sela podno Jastrepca u našoj Toplici, kao i podno Rudnika i Kosmaja.
Veričini proizvodi mogu se naručiti i preko telefona 065-8300-965.

Što se tiče planova za budućnost usmereni su ka povećanju proizvodnje u čemu će joj pomoći ćerka koja je nakon skoro tri decenije došla iz Kanade.

Verica ističe da veruje da će ostvariti subvencije za nabavku buradi,i izgradnji podruma pića.
-Ti planovi bi se brže realizovali kategorisanjem šipurka koji trenutno ne pripada ni voćarstvu ni vinogradarstvu što onemogućava dobijanje subvencija ljudima koji se bave ovim poslom.

Verica inače ima registrovano gazdinstvo i za sada radi u kućnim uslovima.
Za svoje vino ima odrađene laboratorijske analize i nedavno je učestvovala na Etno sajmu hrane i pića u Beogradu.

-Cela ova priča vezana oko šipurkovih proizvoda mogla bi da se kategoriše i iskoristi kao lekovito bilje jer od njega mogu da se proizvedu lekoviti preparati koji bi mnogima pomogli jer imaju visok nivo vitamina C i B, takođe u vidu proizvodnje čajeva i tinktura…, ističe Verica.








