Knjiga o zaboravljenom delu Danice Marković
U Narodnoj biblioteci „Rade Drainac“ ljubiteljima pisane reči Branka Radovanović predstavila je knjigu „Danica“. Ona u njoj govori o pomalo zaboravljenom delu književnice Danice Marković i njenom stvaralaštvu. „Danica“ je prema rečima autorke osvrt na rad i stvaralštvo ove književnice, koja je obeležila prvu deceniju dvadesetog veka..
Sama knjiga, prema mišljenju direktora izdavaštva Službenog glasnika i urednika ove knjige Petra Arbutine, dočarava čitaocima određeni deo kulturne istorije i uvodi ih u brojne činjenice, koje pokazuju vreme i okolnosti koje su uticale na njen život i delo.
Autorka Branka Radovanović je ispričala da se sa likom i delom Markovićeve srela još u srednjoj školi i da je želela da oživi sećanje na ovu izuzetno talentovanu književnicu, koja je pala u zaborav, iako je tokom svoje literarne karijere dobijala odlične kritike. O njoj su pisali i Jovan Skerlić i Anton Gustav Matoš.
-Treba podvući da se književnica Danica Marković, kao jedina žena pesnikinja, nalazi u legendarnoj „Antologiji novije srpske lirike“, koju je priredio Bogdan A. Popović, naglasila je autorka „Danice“ Branka Radovanović.
Ona je ovom prilikom vrlo detaljno govorila o životu i radu ove književnice, čije stvaralaštvo spada u grupu onih književnih dela, koje su pisale talentovane srpkinje pred Prvi svetski rat, a čiji tragični život, ipak nije uspeo da je onemogući u tome da sve do smrti stvara pre svega poeziju, ali i prozu, kao i da intenzivno sarađuje sa dnevnim listom „Politika“, ali i drugim listovima i književnim časopisima.
Danica Marković je dobila nagradu za najbolje književno delo objavljeno u 1928. godini iz Fonda Ljubomira M. Mihajlovića, što je čini prvom ženom književnicom, koju je nagradila Srpska kraljevska akademija. Tokom Topličkog ustanka, zbog zalaganja za „srpsku stvar“ od strane bugarskih vlasti uhapšena je i osuđena na smrt. Oslobođena je zahvaljujući zalaganju Crvenog krsta, holandske kraljice Vilhelmine i bugarskog književnika Ivana Vazova.