Nagrada za knjigu najboljeg topličkog pisca za 2023. godinu pripala Mirjani Bojanić Ćirković
Izvor: Grad Prokuplje
Kao završni deo književne manifestacije „Drainčevi susreti pesnika“, održano je i veče, na kome je predstavljeno stvaralaštvo ovogodišnjeg dobitnika nagrade za najboljeg topličkog pisca. Ove godine je ta nagrada pripala Mirjani Bojanić Ćirković iz Blaca, koja se ovom prilikom potrudila da ljubiteljima književnosti, prikaže svoje stvaralaštvo.
U obrazloženju žirija, koji je radio u sastavu Dragan Ognjanović, Ljubiša Krasić i Saša Milovanović, stoji da pesnička produkcija u Toplici 2023. godine nije bila velika, ali da to ne znači da nije bila kvalitetna.
-Kvantitet ne podrazumeva uvek kvalitet. Žiri je imao lak zadatak, jer se jedna zbirka, zapravo dve zbirke u jednoj korici, izdvojila svojom inovativnošću i neobičnošću. Mirjana Bojanić (koja se u naučnim tekstovima potpisuje kao Mirjana Bojanić Ćirković) distancirala se od svoje uloge predavača studentima srbistike na Filozovskom fakultetu u Nišu i javila se ovom knjigom kao pesnik, stvaralac. Iako je „dvoglava“ knjiga i sadrži „Umem sa muškatlama“ – „Zvezde u potiljku“, ukazuje na potpunu pesničku zrelost autorke i donosi originalnu poeziju, koja se svojom tematikom i stilom dosta razlukuje od poezije topličkih autora, koje je žiri u proteklih deceniju i po imao prilike da čita.
Žiri je objasnio da, pišući o ovoj zbirci pišu o dvema potpuno različitim motivskim i stilskim skupinama poetskih tekstova.
-„Zvezde u potiljku“ nisu raskinule sa metafizikom, u izvesnom smislu su bogotražiteljske, dok je „Umem ja sa muškatlama“ jedna ženska knjiga – ali se u njoj lirsko ja gotovo poistovećuje sa muškim testosteronskim vokabularom i pogledom na svet – a opet ispevana je iz pozicije pobunjene žene, koja ne pristaje na muške stereotipe i zacementirane konvencije o ženi kao predmetu muške požude, zapravo objektu. „Zvezde u potiljku“ su bliže tradicionalnom pevanju, stihovi su kraći i u njima se evociraju sećanja na neke životne situacije, te ima nostalgije, ali i intertekstualnih veza sa pročitanom literaturom, navodi se u obrazloženju.Druga pesnička celina donosi poeziju dugog slobodnog stiha i savim drugačijeg motivskog jezgra i pesničkih slika. U centru ovih pesama su „Ona“, odnosno sve „One“ pritisnute „medveđim šapama“ odnosno muškim rukama „Pravimo se mrtve pod medveđim šapama.“ U pesmi po kojoj je naslovljena zbirka „Umem ja sa muškatlama“ lirsko ja (ona) vidi sebe kao Euridiku. „Poslenji stepenik baca obrise lika drhćuće Euridike pregažene očevim moranjima i majčinim mokasinama.“
Žiri nije dao prednost bilo kojoj poetskoj celini u ovoj „dvoglavoj“ knjizi, već je posmatrao kao jednu knjigu sa dva lica. Čitaoci će moći da se odluče koju stranu Mirjanine poezije više vole, prema svojim sklonostima.
Dobitnica nagrade za knjigu najboljeg topličkog pisca u 2023. godini, Mirjana Bojanić Ćirković, stvorila je značenjski bogat rukopis, sa jedne strane pružajući mogućnost čitaocima da promišljaju o najsloženijim pitanjima savremene egzistencije, a sa druge strane nudeći im uživanje u čitanju poeziji.