BKTVNews Vas podseća – Na današnji dan preminuo slavni glumac koji je 40 godina “nosio” čuvenu predstavu u JDP-u!

Redakcija BKTVNews za vas je izdvojila najzanimljivije činjenice i događaje koji su obeležili današnji dan.

PREMINUO GLUMAC NIKOLA SIMIĆ

Čuveni srpski glumac Nikola Simić preminuo je 9. novembra 2014. u 80. godini. Rođen je u Beogradu u pekarskoj porodici, a u gimnaziji je glumio u dramskoj sekciji. Diplomirao je na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu.

                                                                                                              Foto: Wikimedia

Prvu ulogu je dobio kao student, 1957. godine u Jugoslovenskom dramskom pozorištu. Sve do smrti bio je član tog pozorišta, u kojem je igrao predstavu “Buba u uhu”, koja se na repertoaru JDP nalazila više od 40 godina.

Od 1971. je igrao u predstavi “Buba u uhu” sa kojom je 7. juna 2011. proslavio jubilej 40 godina igranja. Predstava je imala blizu 2.000 repriza a svaku od njih, sa generacijama glumaca koji su dali svoj doprinos dugom životu i uspehu predstave, predvodio je Nikola Simić u svojoj dvostrukoj, neponovljivoj, životnoj ulozi.

Proslavio se ulogom Mite Pantića u filmskom serijalu “Tesna koža”. Glumio je u TV-serijama “Srećni ljudi“, “Porodično blago“, “Agencija za SIS“, Ljubav, navika, panika…

Dobitnik je Sterijine nagrade i tri godišnje nagrade JDP-a. Dobitnik je Srebrne arene u Puli i nagrade za životno delo na filmu, “Pavle Vuisić”.

Poznat je i po tome što je sinhronizacijama crtanih filmova na srpski „pozajmljivao“ glas Dušku Dugoušku i tada izgovorio rečenicu “Šefe koji ti je vrag”, jednu od najpoznatijih rečenica iz crtanih filmova. Glas je pozajmio i Mikelanđelu i Sekaču u Nindža kornjačama, Gargamelu iz Štrumfova, Miki Mausu i Šilji…

ROĐEN RUSKI PISAC IVAN TURGENJEV

Jedan od najznačajnijih predstavnika ruskog realizma, čija dela karakteriše izuzetna liričnost i stilsko majstorstvo, pisac Ivan Sergejevič Turgenjev rođen je na današnji dan 1818. godine. Prvi je ruski pisac čija su se dela pojavila i na Zapadu, gde je primljen sa divljenjem.

                                                                                                        Foto: Wikimedia

Zanimao ga je tip “suvišnog čoveka” – plemića-intelektualca i tip “nihiliste” – građanskog intelektualca, sukobljenog sa konzervativizmom plemićke kulture.

Predskazivao je revolucionarnu epohu u Rusiji. Najpoznatija dela su mu: romani “Očevi i deca”, “Plemićko gnezdo”, “Rudin”, “Dim”, “Novina”, “Uoči novih dana”, pripovetke “Proljećne vode”, “Asja”, “Lovčevi zapisi”, drama “Mesec dana na selu” i brojne druge.

NACISTI ODVELI U LOGORE VIŠE OD 20.000 JEVREJA

Nasilje koje se dogodilo na nemačkim ulicama i trgovima 9. novembra 1938. godine označilo je početak progona Jevreja koji je završen ubistvom 6 miliona nedužnih muškaraca, žena i dece. Taj događaj, poznat kao Kristalna noć, smatra se simboličnim početkom Holokausta i obeležava se kao Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma.

U Kristalnoj noći je spaljeno i na stotine sinagoga, više od 7.000 jevrejskih prodavnica i kuća, uništena su mnoga jevrejska groblja. Više od 20.000 Jevreja je uhapšeno i odvedeno u koncentracione logore.

GARI KASPAROV POSTAO NAJMLAĐI SVETSKI PRVAK U ŠAHU

Ruski velemajstor Gari Kasparov postao je sa 23 godine najmlađi svetski prvak u istoriji šaha. U meču za titulu, na današnji dan 1985. godine, pobedio je ruskog velemajstora Anatolija Karpova rezultatom 13:11.

Foto: Wikimedia

Na svetskoj rejting listi došao je na prvo mesto, ispred tadašnjeg svetskog prvaka Anatolija Karpova 1983. godine. Iz profesionalnog šaha se povukao 2005. godine.

UMRO FRANCUSKI DRŽAVNIK I GENERAL ŠARL DE GOL

Francuski državnik i general Šarl de Gol umro je na današnji dan 1970. godine. Bio je vođa pokreta “Slobodna Francuska” u Drugom svetskom ratu kojim je rukovodio iz Londona, prvi posleratni premijer, osnivač i prvi predsednik Pete republike od 1958. do 1969. Povukao se 1969. godine jer nije dobio većinu na referendumu o regionalizaciji zemlje i ukidanju Senata.

Suprotstavljao se prestižu SAD u Evropi, povukao francuske snage iz NATO pakta, a američkim snagama onemogućio da drže svoje baze u Francuskoj (1966). Okončao je sedmogodišnji rat u Alžiru nakon čega je ta zemlja stekla nezavisnost. Napisao je “Ratne memoare”.

Izvor: BKTVNews